PRÁVO: Úřad kontra marihuana
zdroj: https://neviditelnypes.lidovky.cz/pravo-urad-kontra-marihuana-dps-/p_spolecnost.aspx?c=A131122_200418_p_spolecnost_wag
PRÁVO: Úřad kontra marihuana
Při aplikaci zákona o konopí k lékařským účelům selhává stát
Téměř každý z nás slyšel o někom, komu pomáhá užívání či mast z léčivého konopí. Je dlouhodobě odborně prokázané, že marihuana mj. pomáhá těžce nemocným lidem s roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou nemocí, ale i lidem s kožními nemocemi, např. lupénkou. Nejde o to, že by konopí tyto lidi vyléčilo, ale umožní jim žít důstojnější život, na čas je osvobodí od trvalé bolesti. Téměř každý zákonodárce má ve svém volebním obvodu několik lidí, kteří konopí užívají.
Tito lidé, nebo jejich příbuzní, přestupují zákon a marihuanu si pro své léčivé účely většinou pěstují či ji kupují od překupníků. V Česku jde o tisíce lidí, kteří si pomocí konopí ulehčují od nemoci. I to byl důvod, proč zákon o používání konopí pro léčebné účely prošel velkou většinou v Parlamentu a po podpisu prezidenta začal platit 1. dubna letošního roku.
Zařehtal však úřední šiml a nemocní, kteří zákon o léčivém konopí uvítali, si ho stále nemohou nechat předepsat odborným lékařem. Lékaři, kteří se na přípravě zákona dlouhodobě podíleli, tvrdí, že Ministerstvo zdravotnictví a další úřady uvedení zákona do praxe záměrně brzdí. Bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger dokonce tvrdil, že "o konopí neexistuje odborný zájem". Tomuto postoji odpovídá i vyhláška Ministerstva zdravotnictví z letošního srpna, která používání konopí podle schváleného zákona spíše komplikuje. Zároveň vydal Státní úřad pro kontrolu léčiv pojišťovnám zákaz hradit léčebné konopí pacientům. Dlouhodobě a těžce nemocným lidem se tak legální léčení pomocí konopí opět vzdaluje. Finančně i administrativně.
V celém povolovacím procesu je kromě ideologické podjatosti k marihuaně také mnoho nejasností. Inspektorát omamných a psychotropních látek udělil minulý týden první povolení k nakládání s léčebným konopím firmě Elkoplast ze Slušovic, která se podle obchodního rejstříku zabývá hlavně zámečnictvím a výrobou plastů. Druhou společností je firma Phoenix, největší a respektovaný distributor léků. Dosud také neexistuje elektronický registr sloužící k registraci pacientů. Žádný lékař tedy nemůže konopí předepsat. Nakonec, ono vlastně stále není k dispozici. Nebude-li konopí alespoň částečně hrazené pojišťovnami, léčba by mohla vyjít až na desítky tisíc korun měsíčně. Přitom ti, kteří konopí potřebují, jsou většinou staří a nemocní lidé, často v invalidním důchodu.
Případ léčivého konopí bohužel ukazuje na nefunkčnost státního aparátu. Zákon máme již půl roku v platnosti, ale nemocní si musí konopí stále opatřovat nelegálně. Myslím, že to policie v prokazatelných případech i mlčky toleruje a já osobně také. Situace na černém trhu je přeci taková, že si konopí opatří každý, kdo chce. Ti, co ho potřebují, i ti, co se chtějí pouze pobavit. Kdo selhává, není trh, ale stát.