Češi v rozpacích nad ( způsobem ) legalizace lékařské marihuany
Týn nad Vltavou, Česká republika 15.listopadu 2013 (AP)
Karel Janíček Associated Press
Jen před třemi lety jediná věc, kterou Zdeněk Majzlík věděl o konopí, bylo, že je to dobrá věc pro výrobu provazů . Dnes šedesátisedmiletý vysloužilý zaměstnanec jaderné elektrárny je zkušený pěstitel , který pěstuje trávu pro svou dceru , která má roztroušenou sklerózu .
Pan Majzlík čelí ožehavému dilematu :Česká republika v letošním roce legalizovala lékařské užívání marihuany , ale při tom jsou stále udržována přísná omezení týkající se pěstování, prodeje a importu . Pro pana Majzlíka-,řešením je porušovat zákon a pěstovat trávu pro svou dceru‘.
" Je to moje dítě , a je mou povinností se o ni postarat, " řekl Majzlík , který stojí před rostlinou konopí na své zahradě . " Dělám to, co musím a budu v tom pokračovat . Nemám jinou možnost . "
Lékařské konopí je legální v celé řadě evropských zemí , v Izraeli a 20 amerických státech , jakož i v District of Columbia. Zastánci říkají, že to dává pacientům úlevu od oslabujících příznaků nemocí , včetně rakoviny, roztroušené sklerózy a Parkinsonovy choroby, kde navíc konvenční léčba selhává .
Parlament České republiky letos legalizoval lékařské konopí drtivou většinou a zákon má platnost od 1. dubna. Ale žádní z 20.000 pacientů, kteří jsou dle odhadů způsobilí k léčbě konopím, se nemají šanci k němu dostat legálně a i když renegátští pěstitelé, jako je pan Majzlík, byli zatím policií z velké části ignorováni, stále prakticky čelí nebezpečí vězení .
Pacienti a lékařští odborníci obviňují z odmítání pomoci ministerstvo zdravotnictví , které dlouhodobě silně oponovalo legalizaci lékařské marihuany.
"Je to velmi konzistentní úsilí Ministerstva zdravotnictví , aby zákon nebyl ve skutečnosti praktikován, " řekl doktor Tomáš Zábranský, poradce OSN a EU v otázkách drog . Ministerstvo popírá, že záměrně blokuje přístup k lékařské marihuaně , ale je jen málo pochyb o tom, že její politika vytvořila velké překážky pro legální přístup pacientů k léčebnému konopí.
Ministerstvo zdravotnictví a jeho Státní ústav pro kontrolu léčiv, což je národní léková agentura, zakázaly zdravotním pojišťovnám pokrývat náklady na léčebné konopí, a nastavily maximální množství tak, že pacienti mají povolené 30 gramů ( 1,1 unce ) měsíčně. K tomuto množství doktor Zábranský říká, že je to žalostně nedostatečné pro poskytnutí účinné úlevy .
Vláda také zakázala léčbu osobám mladším 18 let a dovolila dovoz jen čtyři druhy konopí, které lze získat pouze z Nizozemska, za cenu asi 10 dolarů za gram – což je naprosto nedostupné pro většinu pacientů v zemi, kde průměrný měsíční plat je 1300 dolar a průměrný důchod je 500 dolarů.
Vláda prohlásila, že k zajištění kvality léčebného konopí je legální použití jen těchto čtyř odrůd holandské monopolní pěstitelské společnosti . Mluvčí Ministerstva zdravotnictví Dana Salamunová prohlásila, že lékařská marihuana není kryta pojištěním proto, protože " pozitivní účinky konopí nebyly jasně klinicky prokázány. "
Dosud byly vydány dvě licence, umožňující import a distribuci konopí, a Salamunová řekla, že konopí schválené v rámci těchto licencí se mohou dostat do lékáren v prosinci . Ale lékárny ho nebudou moci legálně prodávat , dokud elektronický registr nebude nastaven tak, aby zaznamenával recepty , prodej a informace o pacientovi - a není jasné, kdy to bude.
Zákon v současné době umožňuje pouze lékařská konopí , která mají být importovány. Česká protidrogová agentura plánuje vyhlásit veřejnou soutěž v dubnu po vydání až 10ti licencí na pěstování nespecifikovaného množství lékařské marihuany . Vítězní zájemci tak nebudou moci začít pěstovat, dokud jim nebude vydána licence, a to je proces, který může v tomto těžce byrokratickém státě trvat měsíce.
Jindřich Vobořil , národní drogový koordinátor vlády řekl, že podmínky pro získání lékařské marihuany jsou " zbytečně omezující a diskriminační . " Podle současných pravidel nelegální trh bude i nadále hlavním zdrojem zásobování a tento stav Vobořil nazývá " nepřijatelným ".
Doktor Zábranský řekl, že tak jedinou skutečnou možností lékařů je schvalovat pacientům získání konopí nelegálně, a to buď samopěstováním, nebo koupí na černém trhu. A tato cesta může být čím dál těžší :Vláda minulý týden zahájila ostrý zákrok proti obchodům podezřelým z dodávání materiálu pro pěstování marihuany, provedla asi 100 nájezdů a předvedla desítky lidí v rámci vyšetřování .
46ti letá dcera pana Majzlíka je plně závislá na svých rodičích, protože její manželství se před třemi lety rozpadlo. Martina Kafková učila na kytaru ve škole pro postižené děti , když jí byla před 19 lety diagnostikována roztroušená skleróza.
Paní Kafkova, který používá invalidní vozík , potřebuje pět jointů denně pro získání úlevy od těžké ztuhlosti, bolestivých křečí a dýchacích potíží , protože jiné dostupné přípravky nejsou dostatečně účinné." Konopí mi zachránilo život, " řekla malá žena, která váží pouhých 43 kg (95 liber), během nedávného rozhovoru v bytě , kde žije se svými rodiči. „Život bez ní , by pro mne byl noční můrou."¨
Její otec musel zakročit poté, co jí došly zásoby po jejím rozvodu.
" Křičela bolestí a prosila mě, abych jí pomohl zemřít , " řekl.
Prozatím pan Majzlík tráví většinu svého času bombardováním orgánů , včetně zdravotních úředníků a policie a snaží se usnadnit přístup ke konopí a aby zrušily zákaz jeho pěstování pro úlevu od bolesti.
"Že mi hrozí pět let vězení za pokus poskytnout něco, za co současná medicína nemá alternativu, je šílené, " řekl. " Já nechci být hrdina. Já porušuji zákon, a to je pro mě problém. Ale nemyslím si, že jsem zločinec."
Jeho činnost pomohla přesvědčit zákonodárce, aby hlasovali ve prospěch lékařské marihuany. Teď je naštvaný, že ještě stále není široce dostupné. Nedávno napsal o pomoc Vysokému komisaři pro lidská práva při OSN a komisaři pro lidská práva při Radě Evropy.
Pani Kafková , který dostává od státu měsíčně ekvivalent ve výši 400 dolarů, vyjádřila zoufalství nad svojí situací větou:
"Doufám jen, že zemřu dřív, než moji rodiče. Co bych si bez nich počala?"
Czechs in Quandary Over Legal
Medical Marijuana
TYN NAD VLTAVOU, Czech Republic November 15, 2013 (AP)
By KAREL JANICEK Associated Press
Just three years ago, the only thing that Zdenek Majzlik knew about cannabis was that it's good stuff for making rope. Today, the 67-year-old retired nuclear power plant employee is an experienced grower who cultivates pot for his daughter who has multiple sclerosis.
Majzlik faces a thorny dilemma: The Czech Republic legalized medical marijuana use this year, but maintained strict restrictions on growing, selling and importing it. For Majzlik, the solution is breaking the law to grow pot for his daughter.
"She's my child and it is my duty to take care of her," Majzlik said, standing in front of a cannabis plant in his garden. "I do what I have to and I will continue doing so. I have no other option."
Medical marijuana is legal in a number of European countries, Israel and 20 U.S. states as well the District of Columbia. Advocates say it gives patients relief from the debilitating symptoms of illnesses including cancer, multiple sclerosis and Parkinson's disease, where more conventional treatment fails.
The Czech Republic's parliament legalized medical marijuana this year by an overwhelming majority, with the law becoming effective April 1. But some 20,000 patients who are estimated to be eligible for cannabis treatment have no chance to get it legally — although so far police have largely ignored renegade growers such as Majzlik who technically would face prison.
Patients and medical experts blame interference by the Health Ministry, which has long fiercely opposed legalizing medical marijuana.
"There's a very consistent effort from the Ministry of Health not to make the law really enforced," said Dr. Tomas Zabransky, a U.N and EU adviser on drug issues. The ministry denies deliberately blocking access to medical marijuana, but few question that its policies have raised steep barriers for patients to access pot legally.
The Health Ministry and its State Institute for Drug Control, the nation's drug agency, banned health insurance companies from covering the cost of medical marijuana, and set the maximum amount patients are allowed at 30 grams (1.1 ounces) per month, an amount Zabransky says often falls woefully short of providing effective relief.
The government also banned treatment for those under 18 and allowed imports of just four types of cannabis that can be obtained only from the Netherlands at a cost of about $10 per gram — prohibitive for most patients in a nation where the average monthly salary is $1,300 and the average pension is $500.
The government said it restricted legal use to these four types from the Dutch marijuana monopoly to ensure quality. Health Ministry spokeswoman Dana Salamunova said medical marijuana is not covered by insurance because the "positive effects of cannabis have not been clearly clinically proven."
So far, two licenses have been issued allowing import and distribution of marijuana, and Salamunova said the cannabis approved under those licenses may hit pharmacies in December. But the pharmacies won't be able to legally sell it until an electronic registry is set up to record prescriptions, sales and patient information — and it's not clear when it will be up and running.
The law currently only allows medical cannabis to be imported. The Czech drug agency plans to call a public tender in April for up to 10 licenses to grow an unspecified amount of medical marijuana. The winning bidders won't be able to start growing until they've been issued licenses, a process that could take months in this bureaucracy-heavy nation.
Jindrich Voboril, the government's national drug coordinator, said the conditions for obtaining medical marijuana are "unnecessarily limiting and discriminating." Under current rules the illegal market will continue to be the main supply source, a situation Voboril calls "unacceptable."
Zabransky said doctors' only real option is to advise patients to obtain pot illegally, either growing it or buying on the black market.
Even that route may be getting harder: The government last week launched a harsh crackdown on stores suspected of supplying material for growing marijuana, carrying out about 100 raids and putting dozens of people under investigation.
Majzlik's 46-year-old daughter has been fully dependent on her parents since her marriage fell apart three years ago. Martina Kafkova was teaching guitar at a school for disabled children when she was diagnosed with multiple sclerosis 19 years ago.
Kafkova, who uses a wheelchair, needs five joints a day to get relief from severe stiffness, painful spasms and breathing troubles because other available medicine is not effective enough.
"Cannabis has saved my life," said the tiny woman, who weighs just 43 kilograms (95 pounds), during a recent interview in the apartment where she lives with her parents. Living without it, should said, "would be a nightmare."
Her father had to step in after she ran out of supplies following her divorce.
"She was in pain, screaming and begging me to help her die," he said.
Meanwhile, Majzlik spends most of his time bombarding authorities, including health officials and police, trying to make it easier to access marijuana and to lift the ban on growing it for pain relief.
"That I face five years in jail for trying to provide something the current medicine can't do is insane," he said. "I don't want to be a hero. I am breaking the law and that's a problem for me. I don't think I'm a criminal."
His activities helped persuade lawmakers to vote in favor of medical marijuana. Now he's angry it is still not widely available. He recently approached the U.N High Commissioner for Human Rights and the Council of Europe for help.
Kafkova, who received the equivalent of $400 a month from the state, expressed despair over her situation: "I only hope that I will die sooner than my parents. What would I do without them?"