Držitel první licence na dovoz léčebného konopí? Srdcař ze Slušovic!
Držitel první licence na dovoz léčebného konopí? Srdcař ze Slušovic!
Ministerstvo zdravotnictví udělilo tento týden první licenci na dovoz léčebného konopí do České republiky. „Je to srdeční záležitost. Chci pomoci lidem, kteří to opravdu potřebují. Byznys v tom rozhodně nevidím,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Ladislav Krajča, majitel společnosti Elkoplast Slušovice, jíž Inspektorát omamných a psychotropních látek v pondělí 18. listopadu souhlas k dovozu udělil.
Nezasvěceným by se mohlo zdát zvláštní, proč by zrovna společnost patřící mezi přední evropské výrobce ocelových velkokontejnerů a kontejnerů na tříděný sběr měla být tím subjektem, který na tuzemský trh legálně dodá první tři kilogramy marihuany. Skutečnost je však taková, že Ladislav Krajča dle vlastních slov přenechal řízení společnosti mladší generaci a nyní se chce coby novopečený důchodce konečně plně soustředit na svůj koníček – a tím je právě u nás stále ještě kontroverzní rostlina.
„Původním vzděláním jsem zemědělský inženýr a konopí obdivuji odjakživa. Zprvu tedy hlavně to technické. Přečetl jsem o něm nespočet knih, a to hlavně o jeho praktickém využití. Tak například americký vizionář Henry Ford již počátkem čtyřicátých let vyrobil karoserii automobilu z konopí. Materiál byl mnohem lehčí než ocel, a přitom několikanásobně odolnější,“ básní Krajča o rostlině, která ho prý fascinuje odjakživa.
„Konopomobil“ v akci:
Během let tak postupně objevoval další a další využití, až se propracoval k léčebným účinkům konopí a konopných produktů. „Začal jsem si z časopisů vystřihovat příběhy lidí, kterým konopí pomohlo zmírnit závažný zdravotní stav, anebo dokonce zachránilo život. Tehdy jsem nedokázal pochopit, jak je možné, že něco takového existuje, a přitom to není v Česku dostupné,“ podivuje se podnikatel.
Hlavně legálně
A tak, jakmile v polovině srpna 2011 vznikla petice za legislativní změny zpřístupňující pacientům v České republice léčbu konopím, po které následovalo sestavení pracovní skupiny a ještě ve stejném roce hotový návrh zákona, obrátil se Ladislav Krajča na známého českého adiktologa Tomáše Zábranského a začal se zajímat o to, jak získat povolení na dovoz a distribuci. „Udělal jsem vše pro to, aby se konopí dostalo co nejrychleji, a hlavně legálně do Česka. Nelegálně by mě to nebavilo, i když jsem si vědom, že řadě nemocných lidí v dnešní situaci nic jiného nezbývá,“ říká Krajča.
Ladislav Krajča varuje: nebude to zrovna levné. Nákupní cena konopí z dovozu dle jeho informací vyjde na 7,5 eura za gram.Toho, že by se na něho mohli ve Slušovicích dívat skrz prsty a obviňovat ho, že v bylině nevidí ani tolik úlevu pro pacienty jako především slib velkého byznysu – koneckonců dle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila léčebné užívání konopí přiznává víc než půl milionu Čechů –, se neobává. „Zlatý důl v tom zatím nevidím. Možná za x let, dnes se o tom ale vůbec mluvit nedá,“ tvrdí Krajča, který je prý již nějakou dobu v kontaktu se zatím jediným možným dodavatelem, nizozemským monopolním pěstitelem Bedrocan. Krajča ale varuje: nebude to zrovna levné. Konopí z dovozu dle jeho informací vyjde na 7,5 eura za gram. V Česku ho chce prodávat za přepočet (což je při dnešním kurzu přibližně 205 korun) plus náklady.
Spousta problémů…
Přesto o zájmu pacientů nepochybuje. Možné zádrhele vidí spíš v řadě problémů, které proces zavádění zákona do praxe doprovázely, například v nejasnosti okolo komunikace centrálního úložiště elektronických receptů s registrem pro léčivé přípravky s omezením. „To je jakási válka Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL), do které se já nechci, a ani nemohu míchat,“ říká Krajča, který osobně objevil ještě jeden oříšek: není mu totiž jasné, kdo by konopí předepisoval. „To by doktoři museli o léčebném konopí také něco vědět. Jenže je zatím nikdo neinformoval, co konopí vlastně umí, kdo ho může komu předepisovat a podobně,“ vysvětluje s tím, že v této souvislosti již kontaktoval Českou lékařskou komoru.
Co umí konopí
Většina případů, pro které je indikována aplikace léčebného konopí, se týká především tlumení bolesti, křečí, případně nevolnosti a zvracení jako sekundárního projevu primárního onemocnění. Na základě vyjádření České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně lze konopí a přípravky z něj využít pro léčbu především u následujících onemocnění a stavů:
- chronické bolesti, zejména neuropatické a onkologické;
- následné stavy po encefalitidách (neuroinfekcích);
- postherpetické neuralgie;
- wasting syndrom u HIV/AIDS (ztráta tělesné hmoty a hmotnosti);
- polyneuropatie (hlavně HIV/AIDS);
- nechutenství u pacientů s nádorovými onemocněními a AIDS;
- psoriáza;
- atopický ekzém;
- lichen planus (zánětlivé poškození a vyrážka kůže a sliznice, často v oblasti úst);
- glaukom v bolestivém stadiu (záchvat).
I proto si Krajča nechal dovozní licenci vystavit pouze na tři kilogramy (množství lze dle informací Inspektorátu omamných a psychotropních látek kdykoliv navýšit). Podstatné pouze je, aby se zboží na české území dostalo v šestiměsíčním limitu stanoveném naší legislativou. To by však neměl být problém. Slušovický byznysmen je přesvědčen, že jakmile vznikne poptávka a na společnost se obrátí první lékař, muže být bylina během sedmi dní ve slušovickém skladu.