Aféra s growshopy končí? Zabavené květináče i počítače a podnikatelé na mizině. Proč tak najednou?
Aféra s growshopy končí? Zabavené květináče i počítače a podnikatelé na mizině. Proč tak najednou?
Stoupenci konopí a stále populárnějších growshopů dostali v minulých týdnech tvrdou ránu. Všechno to začalo ve chvíli, kdy výklad zákona o šíření toxikomanie zaznamenal novum. Nebylo tedy ani potřeba ho měnit, stačilo ho prostě jen jinak pochopit. A to growpodnikatelům rozhodně není po chuti. A není se jim co divit.
Pro mnohé je to obchodování s něčím, co v naší společnosti nemá co dělat, pro "ty druhé“ zase něco, co naopak do našeho světa svéprávně patří. Vždyť konopí má kromě účinků obluzujících také léčivé. A co se týče účinků na lidské fyzické a psychické zdraví, oproti běžně tolerovanému alkoholu, rozdíl v nich velký není. Užívá-li se s mírou, pomáhá. Vymkne-li se kontrole, ničí. Ale jde growshopům skutečně o konopí?
Dlouhá léta se nic nedělo a obchodování v rámci growshopů bylo tolerováno, ač za doprovodu policejního skřípění zubů. Při návštěvě takového podniku jste si mohli nakoupit téměř vše, co jste k pěstování rostlin marihuany mohli potřebovat. Záležitost poněkud absurdní, ale právně průchozí. Mohli jste si nakoupit všemožné zboží s motivem marihuany, nejrůznější pěstební techniku, hnojiva, ale dokonce i návody na pěstování, semena konopí či papírky k ubalení výsledného produktu. Samotné požití marihuany pro vlastní potřeby do jisté míry tolerovat ještě lze, ale pokud byste jím chtěli někoho obdarovat, nebo na něm dokonce vydělat, ouha. Ruka zákona už si na vás počíhá.
Ale pozor, podle provozovatelů growshopů v žádném případě nejde o konopí. "Nejsme stoupenci konopí, nakoupíte u nás věci pro potřeby tropických rostlin, které jinak v našem klimatu nemáte šanci vypěstovat! Tady jde o svobodu podnikání! Nemůžeme nést odpovědnost za zákazníka," říká provozovatel jednoho takového obchodu z Přerova.
Majitelé growshopů tak v posledních týdnech a dnech splakali nad výdělkem. Byl-li tedy vůbec nějaký. Uraženě se teď brání, že přece prodávat květináče, substrát a hnojivo není nic zvláštního, natož trestného.
Jenže... policie jejich názor očividně nesdílí, a také jim to dala jasně najevo. V pondělí 4. listopadu začaly první razie v growshopech na Moravě. A jak nám hned druhého dne sdělil policejní mluvčí Josef Bednařík, v Olomouckém kraji byly uzavřeny čtyři kamenné obchody, ve kterých policie zajistila různý materiál a zboží pro šíření toxikomanie a nedovolenou výrobu psychotropních látek. A navrch byly odhaleny také tři drobné pěstírny. Smůla.
“Z trestných činů nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a šíření toxikománie je podezřelých pět osob. Případy byly realizovány v Olomouci, Prostějově, Přerově a v Šumperku,” prohlásil k zásahům na Olomoucku mluvčí Bednařík.
Pro ty, co pracně roky budovali v growshopech své podnikání, je to skoro tragédie, někteří dokonce prý přišli takřka o vše. Policie při zátazích zabavovala i finance z podnikání, počítače, mobily a blokovala i účty. Ze dne na den mnozí z podnikatelů přišli o vše a roky své práce. Není to snadné. Bohužel, nevybrali si právě šťastný obor pro podnikání.
"Jsme živnostníci, kteří v tomto oboru takzvaných growshopů fungují již dlouhou dobu, někteří i více než deset let. Stát do našeho podnikání nikdy nezasáhl, nikdo nás neupozornil, že děláme něco špatného. Minulý rok, kdy začalo ve vládě jednání o léčebném konopí do lékáren, se nad growshopy začala vířit voda. Majitele těchto obchodů začala policie stíhat pro podezření z šíření toxikomanie na základě faktu, že prodejna nabízela věci pro pěstování,“ říká majitel jednoho z growshopů, který se rovněž nevyhnul policejnímu zátahu. Důrazně přitom upozorňuje, že by si lidé rozhodně growshopy neměli plést se zavřenými Amsterdam Shopy. Jednak s nimi prý nejsou nijak spřáteleni, jednak se od nich výrazně distancují.
Ano, smutné je také to, že člověk podnikající v tomto druhu obchodu celou dobu odvádí daně, protože jeho podnikání je oficiální a legální. O to víc se pak cítí státem zhrzen. Řada prodejců proto stáhla ze svého prodeje alespoň jednu položku – chtěli tak předejít naplnění podstaty trestného činu. Podle judikátu Nejvyššího soudu, který se na jaře letošního roku rozšířil do povědomí veřejnosti, je prodej ucelené nabídky pomůcek a návodů k pěstování marihuany trestný. Pokud však ale něco z tohoto "kompletu“ vyřadíte, prodávat si zase můžete zvesela dál. Jak ale určit, že to všechno slouží právě pro pěstování marihuany. Substrát, hnojivo, květináč? To se dá přece využít i jinak, nebo...?
Namísto varování, co se zákonodárci přestalo líbit, ale přijde rovnou zátah. Co bylo roky předtím tolerováno, je najednou nepřípustné. To, myslím, musí připadnout paradoxní i zastáncům druhé strany, protikonopné. Bohužel pověst plnou aroma konopí a ideálů kazí majitelům growshopů fakt, že policie při raziích v Olomouckém kraji odhalila také tři drobné pěstírny. To už je poněkud přitěžující okolnost. Jak potom dokázat, že květináče a substráty jsou skutečně nevinným zbožím určeným pro obyčejné pěstování jakéhokoliv rostlinného druhu. Slovo bohužel nestačí. A skutečně majitelé growshopů, jak tvrdí, s konopnou kulturou nesympatizují? Na sympatiích není nic špatného. Jen zběžné podívání na zainteresované facebooky stačí. Ovšem jejich obsah zase popírá to, co tvrdí.
Bohužel, pravidla byla překročena a majitelé growshopů dost možná nebudou tak nevinní, jak se v mnoha případech tváří.
Za svou věc se také rozhodli veřejně a hlasitě bojovat. Svolávány proto byly i stávky. V Olomouci však s nulovým ohlasem. Kromě novinářů, zvědavců a svolavatele nepřišel snad nikdo. V Praze za svá práva vyrazily bojovat až dvě stovky lidí. Velký dojem ale zřejmě neudělali. Growshopy jsou zavřeny i nadále, zboží se k majitelům zatím nevrací a aféra v povědomí společnosti pomalu utichá.
Nic to však nemění na tom, že celá situace skutečně připomíná podivnou hru z pískoviště dvou malých ukřičenců. Svým dílem mají pravdu oba a přitom jsou argumenty obou stran paradoxní. Nikdo nechceme zemi plnou toxikomanů, proč ale nemít možnost vypěstovat si rostlinu marihuany vlastní? Kdo chce, nikoho se stejně neptá. Pokud z toho ale začneme dělat byznys a chtít na tom vydělávat, těžko se pak můžeme divit, že nám policie slídí za zády. Hranice je příliš tenká.
To, že majitelé zavřených podniků upozorňují na celou řadu "stínů“ kolem zatýkání, bezohlednost, ponižování, zastrašování a rozhodování justice čpící starými časy a představiteli komunistického režimu, je věc další. Nakolik je reálná? Já si nedělám iluze ani o jedné straně. Rozhodování není o institucích ani režimech, ale o lidech. A ti jsou, jak známo, různí, vždy a všude. Pokud vás více zajímají názory stoupenců growshopů, zde najdete jejich tiskové prohlášení.
Martina Burýšková